kontakt@weterynaria24.pl +48 32 737 24 05 pn-pt: 8.00-17.00 sob: 8.00-12.00

Chirurgia i anestezjologia

Nasza przychodnia jest w pełni wyposażona i przygotowana do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych oraz operacji. Wielu z Państwa ma pytania i wątpliwości dotyczące procesu przygotowania i przeprowadzenia zabiegów Waszych pupili. Poniżej odpowiadamy na podstawowe pytania, które często Państwa nurtują, szczegółowych informacji udzielimy Państwu podczas wizyty w Przychodni. W porozumieniu z lekarzem podejmą też Państwo konieczne decyzje dotyczące przygotowania i przebiegu zabiegu.

Czy znieczulenie jest bezpieczne i jak się do niego przygotować?

Dzisiejsze możliwości monitorowania pacjenta sprawiają, że znieczulenie jest znacznie bezpieczniejsze, niż w przeszłości. W naszej przychodni przeprowadzamy gruntowne badania lekarskie przed podjęciem decyzji o zabiegu, aby upewnić się, że nie ma przeciwwskazań dla podania środka znieczulającego oraz aby dobrać optymalną dawkę i rodzaj znieczulenia dostosowaną  do potrzeb pacjenta.

Istotne dla ograniczenia ryzyka powikłań związanych ze znieczuleniem są badania krwi wykonywane przed zabiegiem. Wyniki tych badań informują nas o tym, czy wątroba i nerki są w stanie poradzić sobie z podanym środkiem znieczulającym. Nawet u zwierząt, które wydają się ogólnie zdrowe mogą występować problemy dotyczące organów wewnętrznych, które nie mogą być wykryte bez badań krwi. Zwierzęta, które mają lekkie zaburzenia mogą być poddane zabiegowi pod warunkiem podjęcia dodatkowych procedur, o których zadecyduje i poinformuje Państwa lekarz. W przypadku wykrycia poważnych nieprawidłowości w organizmie pacjenta operacja będzie musiała zostać odroczona, do czasu aż jego stan zdrowia się poprawi. W niektórych sytuacjach, np. w przypadku pacjentów geriatrycznych, będą także konieczne dodatkowe badania krwi, monitorowanie czynności serca lub prześwietlenie.

Ważne jest przygotowanie pacjenta do zabiegu. Przede wszystkim pies czy kot powinien być na czczo, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia wymiotów w trakcie i po znieczuleniu. Pacjent powinien dostać ostatni posiłek nie później niż 10 -12 godzin przed planowanym zabiegiem. Wodę może pić  w dniu zabiegu. W przypadku gryzoni głodówka przed zabiegiem nie jest wskazana. Wszelkich szczegółowych wskazówek udzieli Państwu lekarz podczas wizyty.

Czy moje zwierzę będzie miało  szwy?

Podczas wielu zabiegów używamy wchłanianych nici chirurgicznych, których nie trzeba później usuwać, ponieważ samoistnie „rozpuszczają się” po upływie odpowiedniego czasu. Przy sterylizacjach suk i kotek stosujemy małe cięcie i używamy szwu krytego, co ułatwia gojenie rany. Niektóre operacje natomiast wymagają użycia nici chirurgicznych, które będzie trzeba usunąć w oznaczonym przez lekarza terminie, zazwyczaj 10-14 dni po zabiegu. Niezależnie od rodzaju użytych nici należy obserwować miejsce szycia. Jeżeli pojawi się jakiś niepokojący objaw, należy skontaktować się z lekarzem.

Pupil nie powinien też lizać ani gryźć rany, dlatego po zabiegu psom i kotom zakładane są specjalne kołnierze, które uniemożliwiają zwierzęciu dostęp do rany. Trzeba będzie również w miarę możliwości ograniczyć zwierzęciu aktywność fizyczną i zrezygnować z kąpieli przez 2 tygodnie po zabiegu.

Czy moje zwierzę będzie odczuwać ból?

Wszystko, co wywołuje ból u ludzi, powoduje też ból u zwierząt. Zwierzęta mogą nie wykazywać tych samych objawów bólu jak ludzie. Zwykle rzadko „skarżą się”, ale możemy być pewni, że odczuwają ból.  Rodzaj i dawka środków przeciwbólowych będą zależne od rodzaju i przebiegu zabiegu. Z rozległą operacją wiąże się większy ból niż z drobnym skaleczeniem.

Zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych w dzień po zabiegu oraz ewentualnie przez kilka kolejnych dni, w celu poprawy komfortu życia i ograniczenia występowania obrzęków. Uwaga! Zwierzęta, a zwłaszcza koty, nie tolerują ludzkich leków przeciwbólowych takich jak aspiryna, czy ibuprofen. Podawanie ich na własną rękę to częsty błąd popełniany przez właścicieli. Po zabiegu leki podaje się odpowiednio do danego przypadku.

Jakie inne decyzje muszę podjąć?

Kiedy zwierzę zostanie poddane znieczuleniu, to idealny czas, aby wykonać inne drobne procedury takie jak zabiegi stomatologiczne, czyszczenie uszu lub wszczepienie mikrochipa identyfikacyjnego. W ten sposób oszczędzimy zwierzęciu stresu związanego z inwazyjnym działaniem podczas kolejnej wizyty i nie narazimy go na obciążenie jeszcze jedną dawką środka przeciwbólowego. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie takiej dodatkowej usługi uzgodnij to z wyprzedzeniem z lekarzem.

Bezpośrednio przed zabiegiem zostaniesz poproszony o wypełnienie niezbędnych dokumentów. Wspólnie z lekarzem będziesz też musiał podjąć decyzję dotyczącą zakresu i metod badań oraz innych dostępnych opcji.