kontakt@weterynaria24.pl +48 32 737 24 05 pn-pt: 8.00-17.00 sob: 8.00-12.00

Żywienie

Karmy dla psów i kotów

Jeszcze kilkanaście lat temu zwierzęta domowe w polskich domach były żywione jedzeniem przygotowanym przez właściciela. Do dziś nie brakuje osób, które wybierają ten rodzaj pożywienia dla swojego pupila. Nie jest to być może zła metoda żywienia, pod warunkiem, że przygotowywane dania są odpowiednio zbilansowane i podawane w należytej ilości. Aby zapewnić zwierzęciu dostateczną ilość składników odżywczych, witamin i minerałów, dostosowaną do jego wieku i stanu zdrowia. Nie każdy właściciel psa lub kota posiada taką wiedzę, stąd najbezpieczniej wybrać jednak karmy gotowe.

Kiedy produkowane przemysłowo pokarmy dla zwierząt pojawiły się na naszym rynku ich wybór był bardzo skromny, ale obecnie rynek ten bardzo dynamicznie się rozwija, a asortyment polecanych przez producentów karm przyprawia często o ból głowy. Jakość karm i ich ceny mogą być skrajnie różne, warto zatem zdać się przy wyborze na specjalistów, aby mieć pewność, że wybieramy dla naszego zwierzęcia odpowiedni produkt.

Jeśli naszym celem jest zachowanie naszego czworonożnego przyjaciela jak najdłużej w dobrym zdrowiu powinniśmy poszukiwać karm produkowanych przez wyspecjalizowane firmy, z długoletnią tradycją, komponowane ze składników najwyższej jakości. Nie są one najtańsze, ale ich wartość odżywcza jest z pewnością wyższa, stąd jest możliwe bardziej ekonomiczne dawkowanie. Większość renomowanych firm posiada w swej ofercie karmy dostosowane do wielkości zwierzęcia, jego wieku i poziomu aktywności.

Kiedy zwierzę choruje konieczne może okazać się zastosowanie diety weterynaryjnej. Na rynku są dostępne specjalne karmy wspomagając pracę nerek, serca, wątroby, czy stawów. Źle zbilansowane pożywienie może nasilać dolegliwości.