Szczepienia

szczepienie

Zwierzęta podobnie jak ludzie narażone są na ataki wirusów. Choroby wywoływane przez ten rodzaj drobnoustrojów są szczególnie niebezpieczne, gdyż dotąd nie wynaleziono skutecznego środka zwalczającego wirusy. W tym przypadku szczególnie trafne okazuje się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Podstawowym środkiem zapobiegawczym są szczepienia ochronne, które wykonane w porę podnoszą poziom przeciwciał, zabezpieczając organizm przed niebezpiecznym działaniem wirusów.

Nie dysponujemy szczepionkami przeciwko wszystkim chorobom wirusowym, ale tylko przeciw tym, które wyjątkowo się rozprzestrzeniają i powodują dużą śmiertelność, tym bardziej warto korzystać ze szczepień.

piesPsy szczepimy przeciwko wściekliźnie - to podstawowe szczepienie, ale także przeciwko nosówce, parwowirozie, wirusowemu zapaleniu wątroby oraz kaszlowi kenelowemu - to tzw. szczepienie kompleksowe

UWAGA ! Doroczne szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest określonym w prawie obowiązkiem każdego właściciela czworonoga.

Szczepienia psów przeciw chorobom zakaźnym wykonuje się wg następującego schematu:

 


kotKoty także są narażone na atak wirusów. Dla kotów obecnie oferuje się szczepionki przeciwko: zakaźnemu zapaleniu nosa i tchawicy, katarowi kotów, panleukopenii, białaczce kotów, chlamydiozie i FIV (odpowiednik ludzkiego wirusa HIV).

 

Schemat szczepień kotów: