kontakt@weterynaria24.pl +48 32 737 24 05 pn-pt: 8.00-17.00 sob: 8.00-12.00

Sterylizacja/ kastracja- odrzuć mity-poznaj fakty!!

MIT– Każda suka czy kotka musi choć raz urodzić młode.

FAKT– Nie ma żadnych medycznych powodów dla których suczka czy kotka musi urodzić. Jest wręcz przeciwnie. Ciąża i poród powodują zmiany hormonalne, które w przyszłości sprzyjają ciąży urojonej u suk. Ciąża i poród są obciążeniem dla samicy, zwłaszcza jak jest zbyt młoda lub w starszym wieku.

MIT Sterylizacja skraca życie zwierząt.

FAKT – Jest wręcz odwrotnie! U kastrowanych kocurów i psów oraz sterylizowanych suk i kotek dużo rzadziej występują nowotwory prostaty i gruczołu mlekowego. Eliminowane jest zagrożenie ropomaciczem- choroba ta potrafi rozwijać się niezauważalnie i nie leczona prowadzi do śmierci samicy.

MIT– Doświadczenie porodu poprawia charakter.

FAKT– Psy i koty, które poddano sterylizacji są stabilniejsze psychicznie, mniej dominujące i bardziej przywiązane do właścicieli, nie wykazują także chęci do ucieczek z domu.

 

MIT– Szczenięta czy kocięta łatwo znajdują domy.

FAKT– Mimo, że wszystkie maluchy są śliczne, to nie ma wystarczającej liczby chętnych, by je adoptować. Gdy tylko zaczną dorastać i sprawiać problemy, wiele osób pozbywa się odpowiedzialności i oddaje je do schroniska lub wyrzuca na ulicę.

MIT– Zabieg sterylizacji jest ryzykowny.

FAKT– Sterylizacja lub kastracja to zabieg chirurgiczny. Wykonany w odpowiednich warunkach i przez doświadczonego lekarza weterynarii nie stanowi zagrożenia dla zwierzęcia. Środki używane do narkozy są bezpieczne i dobierane indywidualnie do każdego zwierzaka.

MIT– Charakter psa lub kota pogorszy się po zabiegu. 

FAKT– Całkiem odwrotnie. Psy i koty po sterylizacji nie mają skłonność do włóczęgostwa, czyli nie uciekają i nie giną. Przywiązują się silniej do ludzi i mają mniej kłopotliwych nawyków, jak np. wdawanie się w bójki i opryskiwanie moczem swego terytorium. Są spokojniejsze, łagodniejsze i stają się bardziej przyjaznymi towarzyszami człowieka.

MIT– Sterylizacja jest nienaturalna. Nie powinniśmy ingerować w przebieg procesów naturalnych. 

FAKT– Udomowione psy i koty są hodowane przez ludzi dla towarzystwa. Sterylizacja jest humanitarnym rozwiązaniem problemu nadprodukcji zwierząt, dla których nie ma odpowiednich warunków do życia. Człowiek od zarania dziejów ingeruje w procesy naturalne i nikt nie widzi w tym niczego złego – ograniczanie miejsca do życia dla zwierząt, wycinanie lasów, zatruwanie środowiska. Czy jest moralne powoływanie do życia istot, którym nie zapewnia się godziwych warunków? Czy można mnożyć zwierzęta, dla których nie ma pożywienia, schronienia, domów i które życie spędzą w schroniskach, które są właściwie więźniem za niewinność?

Wybierz humanitarne rozwiązanie-wysterylizuj swojego czworonożnego przyjaciela!