kontakt@weterynaria24.pl +48 32 737 24 05 pn-pt: 8.00-17.00 sob: 8.00-12.00

Jak pobrać mocz do badania od kota?

Pobranie moczu od kota może sprawić trochę więcej kłopotu, niż w przypadku psa.

Poniżej przedstawiam najczęściej praktykowane metody.

1. Do pustej kuwety
Kuwetę należy dokładnie umyć, wyparzyć gorącą wodą i osuszyć. Nie wsypujemy żwirku do kuwety– pustą odstawiamy na miejsce. Gdy kot odda mocz do pustej kuwety należy przelać go do specjalnego jałowego pojemniczka (do odbioru w Naszym gabinecie lub do kupienia w aptece) lub nabrać do sterylnej strzykawki. Niestety większość kotów nie odda moczu do pustej kuwety, ale warto spróbować!

2. Łapanie moczu
Większość kotów nie przerywa oddawania moczu, kiedy już je rozpocznie, wiec warto wykorzystać ten fakt, przygotowując na kota zasadzkę. W momencie oddawania moczu do kuwety przez kota staramy się delikatnie, unikając gwałtownych ruchów, podstawić łyżkę stołową lub mały talerzykmiseczkę (wcześniej umytą, wyparzoną w gorącej wodzie i osuszoną). Następnie zlewamy mocz do jałowego pojemnika lub nabieramy do sterylnej strzykawki. Mocz pobieramy od zwierząt podczas mikcji naturalnej (najlepiej z tzw. strumienia środkowego czyli po oddaniu kilku pierwszych ml moczu, w celu przepłukania cewki moczowej z flory bakteryjnej)

3. Na specjalny żwirek
W Naszym gabinecie weterynaryjnym nabyć można żwirek stworzony specjalnie do pobierania moczu– jest to najprostsza metoda. Nie chłonie on moczu, a daje kotu wrażenie, że kuweta jest czymś wypełniona. Do każdego żwirku dołączona jest instrukcja oraz zestaw do pozyskania moczu z kuwety- pipeta oraz pojemniczek. Należy dokładnie umyć, wyparzyć i osuszyć kuwetę, a następnie wsypać żwirek. Gdy kot odda mocz, pobieramy go z kuwety za pomocą załączonego zestawu.

Jeśli nie jesteśmy w stanie pobrać moczu w ten sposób istnieje jeszcze możliwość ręcznego opróżnienia pęcherza moczowego przez lekarza weterynarii, cewnikowania zwierzęcia lub nakłucia pęcherza, jednak są to metody bardziej inwazyjne i mało przyjemne dla zwierzęcia.

Minimalna ilość moczu do badania to 2-3ml. Pobraną próbkę moczu należy jak najszybciej dostarczyć do Naszego gabinetu weterynaryjnego– badania wykonujemy na miejscu. Mocz powinien być zbadany do 2 godzin po pobraniu. Można przechować go w lodówce najwyżej do 4 godzin, choć wtedy wyniki mogą być mniej wiarygodne niż w przypadku badania próbki świeżej.